Gimnazjum

Gimnazjum, z łaciny gymnasium oznacza miejsce służące gimnastyce. W Grecji był to z reguły budynek, gdzie młodzież uprawiała ćwiczenia fizyczne i przygotowywała się do boju. Było też miejscem spotkań towarzyskim. Pełniło również funkcję szkoły średniej, gdzie kształcono młodzież.

W obecnych czasach, gimnazjum to po prostu szkoła średnia w wielu krajach Europy, między innymi w Niemczech, Danii, Szwecji. W Polsce, gimnazjum jest drugim obowiązkowym poziomem edukacji dla młodzieży w wieku od 13 do 16 lat. Nauka w gimnazjum kończy się ważnym egzaminem i bardzo trudną decyzją do jakiego liceum, tudzież technikum uczeń powinien się udać.

Przykładowe profile kształcenia to gimnazjum ogólnodostępne, gimnazjum integracyjne, gimnazja specjalne, gimnazjum akademickie, gimnazjum dwujęzyczne, itd. W wielu gimnazjach są klasy profilowane, które mają zwiększoną liczbą godzin z pewnych przedmiotów, np. klasa językowa – dodatkowe godziny z języka obcego, którym zazwyczaj jest angielski. Nauka angielskiego w gimnazjum jest niezmiernie ważna.

Dla wielu osób kończących gimnazjum wybór liceum to niezmiernie trudna rzecz. Oczywiście są popularne serwisy edukacyjne, które ułatwiają podjęcie decyzji. Zawarte są w nich z reguły szczegółowe opisy szkół, a także opinie uczniów.

Tagged with:
 

Recent Entries