Nauka angielskiego.

Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz. To przysłowie zna każdy uczeń. Gorzej jeśli zaczniemy rozważać kwestie jak się uczyć. Niestety tego już za wiele osób nie wie. W polskim szkolnictwie brakuje przedmiotu, gdzie uczono by dzieci jak się uczyć. Wciąż pokutuje u nas przekonanie, że żeby się czegoś nauczyć to trzeba to wykuć, a nauczyciele starej daty w ogóle wykluczają u uczniów myślenie i każą recytować regułki prosto z książki, do tego słowo w słowo. Tak więc jak należy się uczyć języka angielskiego by był jakiś rezultat? Język angielski to najpopularniejszy język na świecie i czy się z tym zgadzamy czy nie, musimy się go nauczyć. Wiele osób ma swoje metody, takie jak naklejanie wszędzie karteczek ze słówkami, rozmowa po angielsku ze znajomymi czy spanie na słowniku. Czy są jednak skuteczne? W księgarniach i sklepach (nawet marketach) można kupić różne podręczniki opisujące techniki nauczania, mapy pamięci, sposoby lepszego zapamiętywania, szybkie czytanie. Wiele z nich to wartościowe pozycje i na prawdę mogą pomóc w nauce.

Ucząc się angielskiego, ważne jest:

  • Systematyczność. Nawet 10 minut dziennie przeznaczone na powtórkę słówek sprawia iż zapamiętamy i utrwalimy dane słówka
  • Optymalizacja powtórek. Nauka słówek angielskich jest znacznie prosta jeśli korzystamy ze specjalnych programów typu supermemo. Nie powtarzamy wtedy słówek które już umiemy.
  • Nauka i kontekst. Kontekst to podstawa. Zmiana kontekstu powoduje często zmianę znaczennia
  • Przełamanie strachu przed mówieniem. Boisz się mówić? Ćwicz samemu przed lustrem!
  • Otoczenie się angielskim. Kup słownik angielsko-angielski, słownik tematyczny, oglądaj filmy bez dubbingu, czytaj powieści po angielsku [angielski uproszczony], słuchaj angielskich piosenek.

Nauka angielskiego bardzo różni się gdy chodzi nam o język angielski dla dzieci, i te porady dotyczą głównie młodzieży i dorosłych. Dzieci uczą się w zupełnie inny sposób, ciężko zmusić je do systematycznośći. Nauka powinna opierać się na zabawach i grach językowych. Materiały dla dzieci muszą być kolorowe i wesołe i radosne. Takie, do których dziecko samo będzie chciało wrócić.Jest wiele serwisów z poradami dla chcących się uczyć, i warto poświęcić kilka minut na poczytanie, by później zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Tagged with:
 

Recent Entries