Oszczędne ogrzewanie

W trakcie powstania projektu i budowy domu energooszczędnego trzeba uwzględnić wiele czynników, które nie są brane pod uwagę w budownictwie standardowym. W praktyce oznacza to odejście od tradycyjnych instalacji. Wskazane jest jednak najpierw skonsultować to z dobrą firmą zajmującą się instalatorstwem, np. wyszukując coś takiego: usługi instalacje gazowe Gdynia.

Nasz energooszczędny dom, jak sama nazwa wskazuje, powinien zużywać relatywnie mato energii potrzebnej do jego eksploatacji. Przyjrzyjmy się w jaki sposób możemy więc zadbać o niedrogie ogrzewanie, uzyskać ciepłą wodę, oraz utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza wewnątrz domu, oszczędzając przy tym energię.
Kiedy nasz dom jest już dobrze ocieplony od zewnątrz, należy zadbać o efektywny system grzewczy i ciepłą wodę użytkową. Urządzenia, które będziemy dobierać powinny zużywać jak najmniej energii, toteż powinniśmy sięgnąć po takie rozwiązania, które nam to zapewnią: kolektory słoneczne, dzięki którym przynajmniej poza sezonem grzewczym otrzymamy darmową energię, kocioł Termet kondensacyjny odzyskujący energię ze spalin, oraz odpowiednia wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Urządzenia te niejako warunkują to, że nasz dom będziemy mogli nazwać energooszczędnym. A jeśli wolimy gotowe rozwiązania, możemy wybrać systemy zintegrowane, za ich pomocą nie tylko ogrzejemy dom i uzyskamy ciepłą wodę, ale również zapewnimy sobie komfortową i przyjemną atmosferę.
POMOCNE SŁOŃCE. Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym kolektorów, energia słoneczna może nam posłużyć do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kolektory wychwytują energię słoneczną, która następnie jest zamieniana na energię cieplną. Uzyskana energia gromadzona w zasobnikach, może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń i do produkcji ciepłej wody. Nawet w Polskim klimacie kolektor o powierzchni do 6 metrów, kwadratowych zapewni przez pół roku (poza sezonem grzewczym) podgrzewanie wody dla 4-osobowej rodziny. Nadmiar energii, w miesiącach wiosennych i letnich, można wykorzystać do podgrzewania wody w basenie. Systemy solarne mogą wspomagać również, tradycyjne ogrzewanie. Koszt takiej instalacji, chociaż spory, to bardzo szybko się zwraca.

Tagged with:
 

Recent Entries